Ukrajinské robotnícke hnutie a ľavica sú plne proti ruskej invázii.
Keď som sa začiatkom septembra v krásne slnečné ráno prechádzal po Kyjeve, všimol som si na námestiach lešenie. Sochy boli zakryté, aby boli chránené pred poškodením bombami. Neskôr som videl sochu, ktorá nemala okolo seba žiadnu ochranu - grafitmi pokrytý pamätník generála Červenej armády, ktorého meno si nikto nepamätal. Povedali mi, že táto socha bola pred vojnou zakrytá ochranným lešením. Keď vypukla vojna, ochranu odstránili. Existovala istá nádej, že ruské bomby by mohli vyriešiť problém, čo s touto pamiatkou sovietskej vlády.
Vojnu na Ukrajine nemožno pochopiť bez poznania jej histórie. Veľmi jasne mi to vyplynulo z rozhovoru s Olesiou Briazgunovou, ktorá pracuje pre jednu z dvoch národných odborových centrál na Ukrajine, KVPU (Konfederácia slobodných odborov Ukrajiny). Naznačil som, že vidím isté podobnosti medzi dnešnou situáciou na Ukrajine a španielskou občianskou vojnou.
Olesia ma hneď zastavila a spýtala sa, či v Španielsku došlo ku genocíde. Povedal som, že nie. Ona povedala: "No tu je genocída - a Rusi sa už veľmi dlho snažia vyhladiť ukrajinský národ." Spomenul som si na Stalinov hladový terror zo začiatku 30. rokov 20. storočia, ktorý Ukrajinci nazývajú Holodomor a ktorý právom považujú za akt úmyselnej genocídy. Mala pravdu.
V Kyjeve vás obklopuje história. Počujete ju v rozhovoroch, vidíte ju v názvoch ulíc a dýchate ju vo vzduchu. Centrum solidarity, ktoré je globálnym projektom AFL-CIO pre práva pracujúcich, sa nachádza na ulici, ktorá kedysi niesla meno Stalinovej komunistickej internacionály. Ulica bola premenovaná na počesť Symona Petliuru, vodcu Ukrajinskej ľudovej republiky a veľmi kontroverznej postavy v dejinách krajiny.
Okrem premenovania ulíc so sovietskymi súvislosťami sa zdá, že mesto odstraňuje aj veľkú časť svojej ruskej histórie. Na jednom mieste ma Google Maps nasmerovali na Puškinovu ulicu. Ale Puškinova ulica už neexistuje.
Keď som robil rozhovor s Georgijom Truchanovom, lídrom 1,2-miliónovej odborovej organizácie učiteľov na Ukrajine, o ich vzťahu s učiteľskými odbormi v Rusku, povedal mi, že títo ruskí učitelia sú tu čiastočne vinní. "V čom sú vinní?" Spýtal som sa. Všetci ruskí vojaci, ktorí v súčasnosti bojujú na Ukrajine, všetci študovali v ruských školách, povedal. Učili ich, aby boli tým, čím sa stali - zabijakmi a násilníkmi.
Vojna zjednotila ukrajinskú spoločnosť ako nikdy predtým. Odbory sa plne prihlásili. Predseda FPU Grygorij Osovij mi povedal, že 20 % členov ukrajinských odborov teraz slúži v ozbrojených silách. Georgij Truchanov mi povedal, že učitelia nemohli byť povolaní do armády, pretože sú považovaní za nevyhnutných pracovníkov - preto sa tisíce z nich prihlásili dobrovoľne.
O situácii na území, ktoré Ukrajinci nazývajú "dočasne okupované územia", som hovoril s mnohými odborovými predákmi. Ruskí okupanti v podstate zakázali vyučovanie ukrajinského jazyka. Mnohí pracovníci z týchto území utiekli a odbory im úžasným spôsobom pomáhajú, získavajú pomoc, poskytujú ubytovanie a mnoho ďalšieho. Kancelárie odborov, ktoré som navštívil, boli plné škatúľ s pomocou vrátane plastových fólií na výmenu okien zničených ruským delostrelectvom. Mychajlo Volynec, bývalý baník a vedúci KVPU, mi povedal, že súrne potrebujú obväzy.
Uprostred hrôz vojny sa občas objavia aj veľmi pozitívne správy. Jeden LGBTQI aktivista mi vysvetlil, ako Putin v Rusku využil homofóbiu, vrátane šírenia fám, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ďalší lídri sú homosexuáli. Na Ukrajine medzitým došlo k obrovskému posunu vo verejnej mienke, pokiaľ ide o LGBTQI ľudí, z ktorých mnohí slúžia na fronte. Ide o časť sveta, kde sa homofóbia rozmohla a dokonca sa zmenila na násilie, ako sme to videli v krajinách ako Gruzínsko. Na Ukrajine však vojna pomohla zmeniť postoje pozitívnym spôsobom.
Rozprával som sa s ukrajinskými socialistami, s mladými robotníkmi, ktorí organizujú kuriérov, s leteckými a železničnými pracovníkmi. Rozprával som sa s členkami odborového zväzu pracovníkov jadrovej energetiky - ktoré zostávajú na svojich miestach v najväčšej európskej jadrovej elektrárni v Záporoží, ktorá je teraz pod ruskou okupáciou.
Odkaz, ktorý som od všetkých dostal, nemohol byť jasnejší: Ukrajinské robotnícke hnutie a ľavica sú plne proti ruskej invázii. Chcú a očakávajú solidaritu od robotníckeho hnutia a ľavice v iných krajinách. Nesmierne si cenia všetko od solidárnych gest, ako sú návštevy popredných odborárov vrátane prezidentky Americkej federácie učiteľov Randi Weingartenovej, a darov od odborov, od generátorov až po veľmi potrebné obväzy.
Napriek rozdielom stále vnímam tento konflikt ako španielsku občiansku vojnu našich čias. Mnohí mladí muži a ženy, ktorí prišli na Ukrajinu, aby sa zapojili do boja, sú inšpiratívni tak, ako boli pred 90 rokmi inšpiratívne Medzinárodné brigády. Španielska republika bola porazená z veľkej časti preto, že jej mnohé demokracie neprišli na pomoc, zatiaľ čo fašistov plne podporovalo nacistické Nemecko a fašistické Taliansko. Stane sa to isté aj na Ukrajine?
Putinov režim je fašistický a vojna na Ukrajine je nezákonná, imperialistická vojna. Ukrajina nie je dokonalá spoločnosť a jej vláda nie je dokonalá vláda. Nebola ňou ani Španielska republika. V boji proti fašizmu sa však musíme pýtať, parafrázujúc starú pieseň, na koho strane sme?
29.september 2023
https://newpol.org/the-article-on-ukraine-that-dsa-suppressed/