Zakázaný ruský kanál RT tajne platí videoblogerov, ktorí propagujú naratívy Kremľa
Organized Crime and Corruption Reporting Project
Títo blogeri majú milióny zobrazení, propagujú Rusko ako útočisko konzervatívcov, oslavujú vojnu na Ukrajine a nikdy nezverejňujú svoje väzby na ruskú vládu. Peniaze hovoria niečo iné.
Od úplnej invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 sa štátom kontrolovaný medzinárodný spravodajský kanál RT zo západných obrazoviek takmer vytratil.
Európska únia túto stanicu, predtým známu ako Russia Today, v priebehu niekoľkých dní zakázala, pričom ju označila za „zásadnú a nápomocnú“ pri podpore vojny. V Spojených štátoch bola RT vyradená zo streamovacích platforiem, jej kanál na YouTube bol zablokovaný a jej miestna služba bola vypnutá. Nakoniec vláda USA uvalila na RT sankcie a Meta, materská spoločnosť Facebooku a Instagramu, zablokovala aj jej účty.
Úsilie tejto stanice propagovať proruské materiály na Západe však pokračovalo. Nové vyšetrovanie iStories, ruského partnera OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) v exile, identifikovalo niekoľko údajne nezávislých influencerov, ktorí dostávali finančné prostriedky od RT.
Títo influenceri na svojich kanáloch presadzujú líniu Kremľa v otázke Ukrajiny, velebia ruskú armádu a popierajú ruské vojnové zločiny. Ďalšou spoločnou témou je aktívna propagácia myšlienky, aby sa ľudia zo Západu sťahovali do Ruska kvôli jeho „tradičným hodnotám“. Ani jeden z nich verejne nezverejnil žiadny vzťah s RT.
RT bola z podobnej taktiky obvinená už skôr. V septembri 2024 boli v USA obvinení dvaja jej zamestnanci za údajné financovanie americkej spoločnosti, ktorá platila pravicovým influencerom milióny dolárov za propagáciu proruskej agendy. Spoločnosť bola zatvorená a zamestnanci RT - pravdepodobne v Rusku - sa pravdepodobne nikdy nepostavia pred americký súd.
V odpovedi na žiadosť agentúry Reuters o komentár sa RT obvineniu vysmievala: „V živote sú isté tri veci: smrť, dane a zasahovanie RT do volieb v USA,“ povedala novinárom.
Televízia nereagovala na žiadosti o komentár k novému spravodajstvu iStories.
„Tradičným cieľom propagandy je pritiahnuť do svojho tábora 'užitočných idiotov',“ hovorí Anna Fenko, docentka na Fakulte sociálnych vied Amsterdamskej univerzity. „Prilákať ich je lacnejšie ako napríklad podplácať politikov. Nemusíte míňať milióny. Niekoľko blogerov bude stáť pár centov. Potom [RT] dúfajú, že týmto spôsobom ovplyvnia politikov.“
Naratívy Kremľa o tradičných hodnotách a protiimigrantská rétorika sú navrhnuté tak, aby využili nespokojnosť na Západe, hovorí Fenko. „Pre tých, ktorí nemajú radi migrantov, budú produkovať obsah o tom, že v Európe je veľa migrantov, ale v Rusku je všetko v poriadku.“
„Nemôžete presvedčiť človeka, ktorému sa darí, aby podporoval Putina. Ale človek, ktorý sa cíti ukrivdený vlastnou vládou, nezastúpený médiami - takýto človek bude počúvať túto propagandu.“
„Robím skvelú prácu“
Real Reporter, kanál na YouTube s takmer 300 000 odberateľmi, sľubuje divákom „autentický, vyvážený a nezaujatý obsah“ v polarizovanom svete.
Zaregistrovaný bol koncom marca 2022 - mesiac po ruskej invázii - a začal ako cestovateľský blog zameraný na Rusko, ktorý predstavuje extrémne zimy v severovýchodných oblastiach krajiny.
V jednom z prvých videí z apríla 2022 sympatický moderátor kanála Konstantin Rožkov, ktorý hovorí perfektnou angličtinou so sotva rozoznateľným prízvukom, používa mrazené ovocie a zeleninu na zatĺkanie klincov do dosky. Vysvetľuje, že na Sibíri je taká zima.
Čoskoro však Rožkov začal produkovať viac politického obsahu. Okrem iných tém jeho videá upozorňovali na rastúcu ruskú ekonomiku, poukazovali na neúčinnosť západných sankcií a predstavovali cudzincov z celého sveta, ktorí sa do Ruska presťahovali za lepším životom.
Jedno z jeho najnovších videí - „Prečo ruské ženy berú do rúk zbrane“ - opisuje skupinu žien, „vycvičených bojovníkmi z Vágnera“, ktoré sa zorganizovali na podporu invázie na Ukrajinu.
Video získalo viac ako 2 000 nadšených komentárov, mnohé od zahraničných divákov. „Ďakujem, že ste ukázali komplexnosť ruského ľudu a nevnucujete stereotypy,“ píše jeden z komentátorov. „Nenávidím túto vojnu,“ píše ďalší. „A milujem ruský ľud. Modlím sa, aby ju prezident Trump zastavil.“
Kto je teda Konstantin Rožkov? Niekoľko mesiacov po spustení svojho kanála zverejnil bloger video o sebe. Pred kamerou vysvetlil, že viac ako desať rokov sa venoval medzinárodnému spravodajstvu pre rôzne ruské televízne kanály, kým získal prácu v dokumentárnej divízii RT - čiastočne vďaka svojej výbornej angličtine, ktorú zdokonalil prácou čašníka na Floride.
Čoskoro si podľa svojich slov uvedomil, že chce vytvárať vlastný obsah, a odišiel z televízie na YouTube.
Vo videu Rožkov trvá na svojej nezávislosti: „Niektorí ľudia v komentároch tvrdili, že tento kanál je propaganda Kremľa, niektorí hovoria, že je to propaganda CIA,“ hovorí. „To, že sa mi darí naštvať komentátorov z oboch strán politického spektra, no, pre mňa to znamená, že robím skvelú prácu.“
Napriek tomu iStories zistil, že Rožkov dostával peniaze od RT aj dlho po spustení relácie Real Reporter - o čom sa svojim predplatiteľom nezmieňuje.
Podľa ruských daňových údajov, ktoré získali reportéri, dostával platby od spoločnosti ANO TV-Novosti, materskej korporácie RT, minimálne do roku 2023.
V rokoch 2022 a 2023 - v rokoch, počas ktorých Rožkov zverejnil najmenej tri desiatky videí Real Reporter - mu RT vyplatila 15,7 milióna rubľov (181 600 USD podľa dnešného kurzu), vyplýva z údajov, ktoré poskytol zdroj s prístupom k oficiálnym daňovým záznamom.
Ako sa ukázalo, niektoré z prvých videí uverejnených na Rožkovovom kanáli využívali materiál RT. Video so zmrazeným ovocím a zeleninou, ako aj ďalšie video z ešte vzdialenejšieho severného mesta obsahovalo úryvky z dvoch dokumentov RT, pričom logo kanála bolo jednoducho nahradené logom Real Reporter.
Po tom, čo novinári poslali Rožkovovi žiadosť okomentovať to, boli videá z jeho kanála odstránené. Na otázky týkajúce sa jeho práce neodpovedal.
Ruská cesta pre cudzincov
„Rusko je bomba!“
„5 dôvodov, prečo zostávam v Rusku.“
„Americký vojnový veterán našiel svoje šťastie na Sibíri.“
To sú niektoré z videí na Ruskej ceste (Russian Road), reinkarnácii skoršieho kanála YouTube s názvom Ruský kód (Russian Code), ktorý mal v lete 2024, keď bol zablokovaný, viac ako 70 000 odberateľov.
Russian Road obnovil svoju základňu odberateľov na niečo vyše dvetisíc, hoci má ďalších 10 400 sledovateľov na TikToku a 26 100 na Instagrame.
Každé video na kanáli zdieľa príbeh cudzinca, ktorý sa presťahoval do Ruska: japonská baletka, ktorá pokračuje v „najlepšej baletnej škole na svete“, Angličan, ktorý „dospel k presvedčeniu, že nie Rusko, ale Spojené kráľovstvo je nebezpečná krajina“, a veľká katolícka rodina, ktorá „utiekla z USA“, pretože „nová agenda na Západe sa už nezhoduje s ich vierou“.
Vo videu zverejnenom v auguste minulého roka americký bloger menom Tofurious Crane hovorí, že sa v roku 2023 presťahoval do Ruska po tom, ako ho FBI údajne prenasledovala za to, že 6. januára 2021 nakrútil útok na Kapitol vo Washingtone. Novinárom sa nepodarilo nezávisle potvrdiť jeho príbeh.
„Už sa tam nikdy nevrátim,“ hovorí. „Plakal som, keď som vystúpil z lietadla [v Rusku].“
Crane sa objavil aj v dokumentárnych filmoch pre dokumentárnu divíziu RT, Rt.Doc, vrátane jedného, v ktorom cestoval na okupovanú východnú Ukrajinu s ruskými vojenskými korešpondentmi, pričom si nasadil čiapku s provojnovým znakom „Z“.
Hoci nezverejňuje žiadne prepojenie s RT, reportéri zistili, že zamestnanci RT patria medzi producentov kanálu Russian Road.
Keď reportér oslovil jeden zo subjektov kanála a požiadal o spojenie s producentom, dostal číslo, ktoré patrí Artemovi Vorobejovi.
Vorobej pracuje pre RT už niekoľko rokov. Na webovej stránke kanálu je uvedený ako autor viacerých dokumentárnych filmov RT.Doc.
Keď sme požiadali o kontakt na iný subjekt Russian Road, novinári dostali telegramový kontakt na ďalšieho člena produkčného tímu, Pavla Baidikova. Tento dokumentarista z Omska pracuje pre RT už 18 rokov.
Vorobej na žiadosť o komentár nereagoval. Baidikov zdvihol telefón, ale odmietol odpovedať na otázky o svojej práci.
Vitajte v Rusku
Real Reporter aj Russian Road cesta zapadajú do kampane Kremľa na prilákanie imigrantov zo Západu.
V auguste 2024 podpísal prezident Vladimir Putin dekrét o „poskytovaní humanitárnej podpory“ cudzincom, ktorí „zdieľajú tradičné ruské duchovné a morálne hodnoty“ a chcú sa presťahovať do krajiny.
Dekrét je zameraný na občanov 47 krajín, ktoré podľa názoru ruskej vlády „zavádzajú deštruktívne neoliberálne ideologické postoje“. Patria medzi ne Spojené štáty, Kanada a krajiny patriace do EÚ s výnimkou Maďarska a Slovenska, ktorých vlády sú priaznivo naklonené Kremľu.
Tí, ktorí sa chcú zúčastniť, môžu obísť niektoré imigračné pravidlá, ako napríklad požiadavku absolvovať test z ruského jazyka. Musia však podpísať žiadosť, v ktorej potvrdia, že „motívom ich presťahovania sa do Ruska je odmietanie politiky vykonávanej štátom [ich] občianstva“.
Tvárou kampane je Maria Butina, ktorá je v súčasnosti ruskou zákonodarkyňou, ale kedysi bola mimo krajiny známa najmä vďaka svojmu odsúdeniu za neregistrovanú zahraničnú agentúru v Spojených štátoch. (Priznala sa k obvineniam z trestného činu sprisahania a pred deportáciou si odsedela trest vo väzení.)
Minulý rok Butina začala moderovať nový seriál RT s názvom „Rusko je rodina“, venovaný ľuďom, ktorí sa rozhodli presťahovať zo Západu. Založila tiež neziskovú organizáciu s názvom Vitajte v Rusku, ktorá podporuje cudzincov, ktorí sa chcú presťahovať.
Ostatní spoluzakladatelia organizácie sú cudzinci. Medzi nimi je aj rakúsky podnikateľ Martin Held, ktorý sa spolu s Butinou objavil na tlačovej konferencii v novembri 2024, kde túto iniciatívu oznámil.
V nedávnom rozhovore pre televízny kanál Spas, ktorý je spojený s Ruskou pravoslávnou cirkvou, Held vysvetlil, že sa do tohto úsilia zapojil, pretože Rusko považuje za miesto príležitostí pre vzdelaných cudzincov. „Rusko vnímam ako krajinu, v ktorej budú vyrastať moje dcéry,“ povedal. „Tu, v Rusku, máme veľkú budúcnosť.“
„Aj zmeny v posledných rokoch, keď sa začala vojenská operácia, mi ukázali, že byť na strane Ruska je absolútne správne rozhodnutie,“ zdôraznil.
Medzi Heldove projekty patrí webová stránka s názvom VPN Tester, ktorá poskytuje nástroje a informácie na pomoc pri obchádzaní blokovania médií, pričom výslovne cituje „politikov v Európe“, ktorí sa snažia „zabrániť verejnosti vytvárať si nezávislé názory“. Stránka ponúka aj portál na streamovanie videí RT v nemeckom jazyku ako spôsob obchádzania „blokád, ktoré boli zavedené v EÚ“.
Na svojej stránke o transparentnosti stránka VPN Tester vysvetľuje, že nemá žiadne príjmy a je sponzorovaná ruskou softvérovou a technologickou spoločnosťou Geroy, ktorú spoluvlastní Held a jeho ruská manželka.
Zdroj s prístupom do ruských vládnych databáz však reportérom poskytol záznamy o bankových transakciách ruskej spoločnosti Fancy Nerds, ktorú vlastní Held a ktorá prevádzkuje VPN Tester.
V údajoch o transakciách, ktoré mali reportéri k dispozícii a ktoré sa týkajú rokov 2023 a 2024, sa neuvádza, že by spoločnosť Fancy Nerds dostala od Geroya nejaké platby.
V skutočnosti vykazujú len jeden významný zdroj príjmov: Počas týchto rokov spoločnosť Fancy Nerds dostala od materskej spoločnosti RT, televízie ANO Novosti, celkovo približne 45 miliónov rubľov (520 000 USD podľa dnešného kurzu).
Napriek Heldovmu deklarovanému pohŕdaniu názormi jeho bývalých krajanov - „Ak budem žiť v Rusku, prečo by ma malo zaujímať, čo si myslia Rakúšania?“ hovorí v jednom rozhovore - si zachoval väzby na svoju rodnú krajinu.
Reportéri z časopisov Der Standard a Paper Trail Media, ktorí spolupracovali s iStories na tomto vyšetrovaní, zistili, že Heldova ruská manželka si v apríli 2024 kúpila dom vo Wiener Neustadte, meste neďaleko Viedne, za 498 000 eur.
Keď tam reportéri prišli, aby sa s ním pokúsili hovoriť, stretli sa s jeho manželkou, ktorá sedela za volantom čiernej Tesly. Potvrdila, že jej manžel žije v dome, ale povedala, že nemôže hovoriť, a zatvorila za sebou bránu.
V odpovedi na žiadosť o komentár Held dôrazne poprel, že by spoločnosť Fancy Nerds dostala od RT nejaké peniaze, a naznačil, že záznamy o transakciách, ktoré získali novinári, mohli byť sfalšované. „Takéto vyhlásenia sú výsledkom súčasnej intenzívnej mediálnej vojny, ktorá úzko súvisí so skutočnou vojnou,“ napísal.
(Reportéri overili záznamy o bankových transakciách spoločnosti Fancy Nerds s jej verejne dostupnými finančnými údajmi z roku 2023. Deklarovaný obrat spoločnosti za tento rok sa zhoduje so sumou, ktorú dostala od RT).
Held tiež uviedol, že v Rakúsku nežije a že kúpa domu jeho manželky neďaleko Viedne bola jej vlastným finančným rozhodnutím, na ktorom sa „preukázateľne nepodieľal“.
„Občas cestujem do Rakúska na niekoľko dní, hlavne na návštevu rodiny,“ napísal. „Moje hlavné bydlisko je už mnoho rokov v Rusku - ešte pred rokom 2022 - a v tomto smere sa nič nezmenilo.“
Ďalší influencer je platený
Záznamy o transakciách spoločnosti Fancy Nerds tiež ukazujú, že v rokoch 2023 a 2024 spoločnosť previedla približne 600 000 rubľov (7 000 USD) inému prokremeľskému influencerovi: Alina Lippová, jedna z ďalších spoluzakladateliek Butinovej organizácie Welcome to Russia.
Lippová, ktorej matka je Nemka a otec Rus, žije v Rusku a má ruské občianstvo. Prevádzkuje nemeckojazyčný kanál Telegram s viac ako 180 000 odberateľmi, v ktorom od prvých dní podporuje ruskú inváziu na Ukrajinu.
Bavorský úrad nemeckej domácej spravodajskej služby v jednej zo svojich výročných správ označuje Lippovú za „proputinovskú propagandistku“. V súlade s kremeľskou líniou ospravedlnila plnohodnotnú vojnu ako „denacifikáciu Ukrajiny“, označila Ukrajincov za „ukro-nacistov“ a zopakovala kremeľský naratív, že ruský masaker civilistov na kyjevskom predmestí Bucha bol „provokáciou kyjevského režimu“.
V Nemecku bola Lippová vyšetrovaná za „oceňovanie a schvaľovanie zločinov“ spáchaných ruskou armádou. (Podľa prokurátorov, ktorí hovorili s reportérmi nemeckej verejnoprávnej televízie ARD, bolo vyšetrovanie pozastavené, „pretože obvinená sa v súčasnosti nenachádza v Nemecku“).
Keď ju zastihli reportéri, Lippová potvrdila, že dostala peniaze od Heldovej spoločnosti, a vysvetlila, že Held jej takto pomáhal prevádzať dary od nemeckých odberateľov Telegramu na ruský účet.
„Moji odberatelia ma chcú podporiť a posielajú mi peniaze v eurách,“ povedala. „A [Held] ich získava v Európe a posiela mi ruble. To je všetko. A takto pracujem. Platím dane, všetko tak, ako má byť.“
Na otázku o platbách Lippovej Held potvrdil „spoluprácu“ s ňou, ale povedal, že platby boli za Lippovej prácu asistenta produkcie a poprel jej tvrdenia, že jej pomáhal zbierať dary: „Ani my, ani žiadna iná mne známa osoba sme neprijímali finančné prostriedky pre Alinu Lippovú alebo iné osoby s cieľom previesť ich do Ruska,“ napísal.
Každý spoznáva Rusko
Medzi ďalšie príležitosti, ktoré sa proruským influencerom v Rusku ponúkajú, patria okrem peňazí aj organizované cesty po krajine s cieľom poskytnúť materiál pre ich online obsah.
Reportéri našli skupiny blogerov, ktorí len v tomto roku trikrát uverejnili podobné príbehy z takýchto ciest, vrátane návštevy Kalugy na sviatok Maslenica a kláštora Nový Jeruzalem pri Moskve na Troch kráľov a stretnutia so zahraničnými rodinami, ktoré zvažujú presťahovanie do Ruska v Ivanovskej oblasti.
Medzi účastníkmi všetkých troch ciest bola aj Alexandra Jostová, 26-ročná Američanka ruského pôvodu, ktorá pod názvom „Sasha Meets Russia“ publikuje pozitívne príbehy o krajine pre viac ako 220 000 odberateľov na Instagrame a 165 000 na TikToku.
Kanál Jostovej na YouTube bol minulé leto zablokovaný, ale ona ho okamžite znovu otvorila pod trochu iným názvom „Saša a Rusko“ a pod svoje prvé video pridala vyzývavý odkaz: „Zdá sa, že každé pozitívne video o Rusku je označené za propagandu. Ale ako všetci vieme, Rusi sa nevzdávajú! A ja sa nenechám umlčať.“
Hoci väčšina Jostovej materiálu obsahuje odľahčený kultúrny a turistický obsah, objavujú sa v ňom aj obľúbené protizápadné naratívy Kremľa. V jednom rozhovore vysvetlila, že sa presťahovala do Ruska, pretože má tradičné hodnoty, žiadnu „rodovú agendu“ a ponúka únik pred západnou rusofóbiou.
V inom sa Jostová posťažovala na výlet do Európy: „Priznávam, že som si odvykla pozerať sa na škaredosť starnúcich mužov v ružových tangách, ktorí kráčajú ruka v ruke s ďalšími im podobnými priamo na ulici. ... Nemohla som sa dočkať návratu do Ruska.“
Ako už skôr informovala Novaja Gazeta Europe, Jostová dostáva aj finančné prostriedky od RT, ktoré nikdy nezverejnila. Reportéri z iStories získali dokument, z ktorého vyplýva, že jej platby v prvých troch štvrťrokoch roku 2024 predstavovali v priemere 170 000 rubľov (2 000 USD) mesačne. Jostová nereagovala na žiadosti o komentár.
Príležitostne ona a jej kolegovia influenceri podporovaní RT pokrývali ten istý príbeh. V máji 2024 Jostová zverejnila video, ktoré pokrývalo výstavu desiatok „vojnových trofejí“ západných tankov, zajatých počas vojny, v moskovskom Parku víťazstva.
O tejto výstave informovali aj Lippová, „Russian code“ a „Real Reporter“. Toto video sa stalo jedným z najúspešnejších videí relácie Real Reporter a nazbieralo 3,7 milióna pozretí.
Reportáže pripravili Daniel Laufer (Paper Trail Media), Laurin Lorenz (der Standard) a Hannes Munziger (Paper Trail Media).
marec 2025
https://www.occrp.org/en/investigation/banned-russian-channel-rt-secretly-pays-video-bloggers-who-promote-kremlin-narratives