Pohľad na demonštrantov v uliciach veľkých čínskych miest, na ktorých útočí poriadková polícia, rozzúril mnohých čínskych študentov v Británii. Nick Clark sa s nimi rozprával o nálade u nich doma.
Zdá sa, že protestné hnutie, ktoré nedávno vypuklo v Číne, zaskočilo aj mnohých Číňanov. Stovky a niekedy až tisíce ľudí vyšli do ulíc v mestách vrátane Šanghaja, Pekingu a Wuhanu. Ich požiadavky siahajú od zrušenia prísnych obmedzení Covidu až po demokraciu. Niektorí dokonca trvajú na páde vlády.
Čínski študentskí aktivisti vo Veľkej Británii pre Socialist Worker uviedli, že hnev na vládu prichádza z mnohých rôznych miest - ale protesty v takomto rozsahu si nepredstavovali. „Nečakal som, že veci zájdu tak ďaleko,” povedal jeden zo študentov, Eric. „V Číne nedošlo k masovým protesty niekoľko posledných desaťročí.
Nikdy som nevidel, že by sa v Šanghaji niekto takto zhromaždil. Nečakal som ani to, že slogany budú také odvážne. Zmenili sa na 'Zvrhnite vládu' a 'Zvrhnite predsedu'. To si väčšinou myslia mladí ľudia v Číne, ale nikto sa neodvážil prehovoriť.”
„V mojom rodnom meste Wuhan sa tiež konal protest, ale nevystúpili s odvážnymi heslami,” dodal Eric. „Chceli zrušiť obmedzenia týkajúce sa covidu - chceli len vyjsť na ulicu a odstrániť bariéry.”
Eric vysvetlil, že do protestov sa sústredili mnohé rôzne sťažnosti na vládu. „Nie je to len covidový protest, je to kombinácia všetkých druhov politických protestov, ktoré visia vo vzduchu,” povedal. Treba sa na to pozrieť z ekonomického hľadiska. Čínska vláda je už dva roky v lockdowne.
„Moji rodičia, ich generácia, všetci majú čo povedať. Všetci sa sťažujú, že nemôžu zarobiť žiadne peniaze. Život je teraz veľmi ťažký. Táto atmosféra je v každej generácii a v každej spoločenskej triede. Ale mladá generácia s ňou prichádza ako prvá.”
Alvin, ďalší študent, tiež vysvetlil, že počas lockdownu sa nahromadilo veľa sťažností na vládu. Tie potom vybuchli vo vlne odporu a solidarity. „Je toľko rôznych protestov - netýkajú sa len politiky zvládania covidu,” povedal. „Jedným z príkladov je továreň Foxconn.
Tamojším zamestnancom boli sľúbené prémie, ktoré neprišli. Mali pocit, že boli podvedení. Po druhé, boli nahnevaní na režim testovania, a tak sa začali vracať domov. Cestu domov museli prejsť pešo. Boli ako utečenci v Číne.
Kvôli politike nulovej tolerancie voči covidu nemohli prichádzať cez mestá. Mnoho miestnych ľudí im spontánne pomáhalo. Nechávali im na ceste jedlo.” Alvin dodal: „Mnoho ľudí na mnohých miestach hladuje - akoby všetci trpeli. Po troch rokoch lockdownu je ekonomika sabotovaná.
A po tom, čo Si Ťin-pching začiatkom tohto roka predĺžil obdobie predsedníctva, to zbúralo dôveru mnohých ľudí v komunistickú stranu. Mladí ľudia akoby boli z vlády naozaj sklamaní. Musíte pracovať od deviatej ráno do deviatej večer, šesť dní v týždni. Už dlho sa na to sťažujú.”
Takže, tvrdí Alvin, protesty sa chystali už dlho. Napriek tomu „som stále prekvapený, že ľudia hovoria preč so Si Ťin-pchingom, preč s vládou. Prekvapuje ma aj solidarita medzi ľuďmi. Ľudia sa začali spontánne združovať online aj offline.
Ľudia si na vlastnom útlaku uvedomujú skúsenosti, ktorými prechádzajú Ujguri. Mnoho ľudí si teraz uvedomuje a verí, že došlo ku genocíde Ujgurov. Mnohí Šanghajčania nosili oblečenie ujgurského ľudu. To bolo veľmi dojímavé. Mnohí moji priatelia pri záberoch z týchto videí plakali.”
Eric a Alvin sú pseudonymy.
decembra 2022
https://socialistworker.co.uk/features/everyone-in-china-is-coming-together-chinese-students-speak-out/