Varoufakis predstavil víziu ukončenia "globálneho impéria kapitálu" s cieľom zabrániť katastrofe
Kenny Stancil | Common Dreams
Vytvorenie nového medzinárodného hospodárskeho poriadku „znie ako nesplniteľný sen”, povedal bývalý grécky minister financií, ale „nie viac nesplniteľný, ako kedysi znel princíp jeden človek, jeden hlas alebo koniec božského práva kráľov”.
Ľudstvo čaká pochmúrny osud, pretože globálna vládnuca trieda odmieta opustiť kapitalistický status quo, aj keď jej snaha o maximalizáciu zisku prehlbuje klimatickú krízu a vyhliadky na jadrovú vojnu. Pokrokoví ľudia na celom svete však môžu vďaka dostatočnej solidarite vybudovať rovnostársku, demokratickú, mierovú a udržateľnú spoločnosť.
To je posolstvo, o ktoré sa v pondelok podelil bývalý grécky minister financií Yanis Varoufakis, ktorý načrtol svoju víziu, ako môže ľavica spolupracovať na ukončení „globálneho impéria kapitálu” a vytvorení humánnej budúcnosti - ide o súčasť úsilia vedeného Progresívnou internacionálou vytýčiť cestu k „novému medzinárodnému hospodárskemu poriadku pre 21. storočie”.
Varoufakis na úvod poznamenal, že „nikdy sme neboli bližšie k jadrovému holokaustu ako dnes”, keďže hodiny súdneho dňa [tzv. doomsday clock], s ktorými vedci prišli v 40. rokoch 20. storočia, sa rýchlo blížia k polnoci. Medzitým beží ďalšia časomiera, ktorá „odpočítava čas do okamihu, keď ľudstvo prekročí bod, z ktorého už nebude návratu z klimatickej katastrofy”.
„Čo robí globálna vládnuca trieda, aby zabránila tejto dvojitej katastrofe?” pýta sa Varoufakis. "Robia všetko pre to, aby ľudstvo sotili z oboch útesov naraz."
„Začali novú studenú vojnu,” povedal Varoufakis. „Po celom svete vedú do červena rozpálené nekonečné vojny - vojny, ktoré im pomáhajú predávať viac zbraní ako kedykoľvek predtým.”
„S novým apetítom ťažia ropu a plyn, pričom prednášajú prejavy o ochrane životného prostredia,” pokračoval. „Všade na svete priškrcujú pracujúcich, zatiaľ čo sa rozplývajú nad sociálnou zodpovednosťou.”
„Dosť bolo ich pokrytectva, vojnového štvania, financializácie našich životov a privatizácie nášho spoločného majetku,” vyhlásil Varoufakis. „Progresívci celého sveta sa odmietajú postaviť na stranu tejto novej 'studenej' horúcej vojny. Namiesto toho budujeme nové hnutie nezúčastnených krajín, ktoré bude bojovať za prežitie ľudstva tým, že sa bude usilovať o mier, solidaritu a spoluprácu,” dodal s odkazom na zoskupenie krajín tretieho sveta, ktoré sa po dekolonizácii a počas studenej vojny odmietli postaviť na stranu Spojených štátov alebo Sovietskeho zväzu.
Podľa Varoufakisa „jedinou vecou”, ktorá podkopáva spoluprácu, solidaritu a mier, je „vláda kapitálu nad prácou a dlhové otroctvo, ktoré dopadá na väčšinu a všade - na globálnom Juhu, ale aj na globálnom Severe”.
V čase, keď sa blíži 50. výročie prijatia pôvodných návrhov hnutia nezúčastnených krajín na Nový medzinárodný hospodársky poriadok (New International Economic Order - NIEO) v roku 1974, Varoufakis tvrdí, že na to, aby sa túžba progresívcov po NIEO stala skutočnosťou, musí obnovené hnutie nezúčastnených krajín „presmerovať veľké množstvo peňazí do vecí, po ktorých ľudstvo túži, od dostatku zelenej energie cez verejné zdravotníctvo až po verejné vzdelávanie a zmierňovanie chudoby”.
Len si predstavte, povedal Varoufakis, že by sa existujúce medzinárodné finančné inštitúcie reštrukturalizovali a investovali „10 % celosvetového príjmu do ekologickej transformácie, najmä v rozvojovom svete”.
„Samozrejme,” priznal, „to zostane len snom, pokiaľ sa nášmu hnutiu nepodarí rozbiť globálne impérium kapitálu.”
Na ukončenie „tyranie kapitálu nad ľuďmi„ a znovuzískanie „vydrancovaných spoločných statkov na zemi, v oceánoch, vo vzduchu a čoskoro aj vo vesmíre” Varoufakis vyzval na dve kľúčové reformy.
Prvou je zabezpečiť, aby „korporácie patrili ľuďom, ktorí v nich pracujú, na základe princípu jeden človek, jedna akcia, jeden hlas,” povedal Varoufakis. Druhou je odoprieť „bankám monopol nad bankovými transakciami”.
Keď sa tak stane, banky a zisky „zaniknú ako hlavné hnacie sily spoločnosti”, tvrdí politický ekonóm, „pretože banky budú zneistené” a rozdiel medzi ziskom a mzdou sa zotrie. „Simultánny zánik trhov práce a akciových trhov spolu s odštátnením bánk automaticky povedie k prerozdeleniu bohatstva a ako vedľajší produkt odstráni hlavné stimuly na vedenie vojen.”
Navyše „koniec moci kapitálu nad spoločnosťou umožní komunitám kolektívne rozhodovať o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, vzdelaní [a] investíciách do záchrany životného prostredia pred všade sa šíriacou honbou za hospodárskym rastom,” pokračoval. „Konečne bude možná skutočná demokracia, ktorá sa bude uplatňovať na zhromaždeniach občanov a pracujúcich - nie za zatvorenými dverami, kde sa schádzajú oligarchovia a byrokrati.”
Varoufakis priznal, že „dvojitá demokratizácia kapitálu a peňazí znie ako nesplniteľný sen”. Avšak oponoval, že „nie viac nemožný, ako kedysi znel princíp jeden človek, jeden hlas alebo koniec božského práva kráľov”.
„Ak nezbúrame globálne impérium čoraz koncentrovanejšieho kapitálu, nemáme šancu ukončiť vojny, odstrániť chudobu ani odvrátiť klimatickú katastrofu,” povedal Varoufakis. „Táto dvojitá demokratizácia nie je ničím iným ako podmienkou prežitia nášho druhu.”
Bývalý grécky minister financií na záver vyzval pokrokových ľudí na celom svete, aby sa „zjednotili v spoločnom boji nielen za prežitie ľudstva, ale aj za šancu dať každému dieťaťu, ktoré sa narodí zajtra a v budúcnosti, šancu na úspešný život... na planéte, na ktorej sa dá žiť a kde vojny vymizli spolu s chudobou a strachom”.
Varoufakisov prejav je súčasťou kampane, ktorú Progresívna internacionála odštartovala minulý štvrtok na Ľudovom fóre v New Yorku, kde sa stretli vedci a politici z celého sveta, aby „predstavili, prerokovali a vypracovali návrhy na Nový medzinárodný hospodársky poriadok vhodný pre 21. storočie”.
Jayati Ghoshová, profesorka ekonómie na Massachusettskej univerzite v Amherste a jedna z teoretikov, ktorí sa zúčastnili na minulotýždňovej diskusii, v pondelok v dvoch prezentáciách zdôraznila potrebu zbaviť sa neoliberálnych politík, „získať späť niektoré práva, ktoré sme stratili za posledných 50 rokov, a znovu vytvoriť to, čo považujeme za spravodlivé, rovné, udržateľné a životaschopné medzinárodné hospodárstvo”.
Na začiatok musia tvorcovia politík „zrušiť veľké privatizácie”, ku ktorým došlo za posledné polstoročie, povedal Ghosh. Narážajúc na pretrvávajúce odmietanie bohatých krajín a farmaceutických korporácií podeliť sa o know-how a transfer technológií, ktoré by umožnili rozšírenie výroby vakcín, testov a liečebných postupov Covid-19, vyzvala tiež na prijatie opatrení na riešenie „koncentrácie vedomostí, ktorá sa stala niečím, čo je v skutočnosti obscénne a aktívne zabíja ľudí”.
V rámci svojej kampane na získanie novej deklarácie OSN o NIEO do roku 2024 spustila Progresívna internacionála aj bulletin The Internationalist, ktorý je založený na predplatnom a obsahuje exkluzívne rozhovory, správy o boji od odborových, sociálnych a politických lídrov, akademický výskum, preklady, umenie a ďalšie informácie.
Najnovšie vydanie obsahuje rozhovor s Andrésom Arauzom, ekonómom a bývalým ministrom pre vedomosti a ľudské talenty za bývalého ekvádorského prezidenta Rafaela Correu. Rozhovor s Arauzom, ktorý tesne prehral prezidentské voľby v Ekvádore v roku 2021 a bol súčasťou minulotýždňového panelu zvolaného organizáciou Progresívna internacionála, sa zameriava na "politickú ekonómiu nedostatočného rozvoja v krajinách globálneho Juhu".
Počas minulotýždňového podujatia Yusnier Romero Puentes, zástupca stáleho predstaviteľa Kuby pri OSN, oznámil, že kubánska vláda pozvala organizáciu Progresívna internacionála, aby 25. januára 2023 v Havane zorganizovala samit zameraný na NIEO.
Generálny koordinátor Progresívnej internacionály David Adler prítomným povedal, že „sa opäť nachádzame v okamihu rýchlej geopolitickej transformácie, keď sa končí unipolárna dominancia Spojených štátov - ale chýba nám spoločná vízia multipolárneho sveta, ktorý sa teraz formuje”.
„Budúci mesiac sa v Havane stretnú vlády, politickí predstavitelia, ľudové hnutia, vedci a tvorcovia politík, aby sme začali proces vytvárania tejto spoločnej vízie a budovania sily na jej uskutočnenie,” dodal.
decembra 2022