Putinova agresia nie je zameraná len na Ukrajincov, ale aj na Západ. Čas je však na našej strane
Dve ruské rakety zasiahli 30. septembra kolónu civilných áut, ktoré stáli v rade na vstup na Ruskom okupované územie Záporožia. Zahynulo tridsať civilistov: mamičky, deti, taxikári. Ich krv na betóne sa dá vidieť na záberoch z dronu, ktoré zachytávajú následky tohto činu. Detailné zábery, ktoré ľudia natočili na svoje telefóny, si je lepšie nepozerať.
Neskôr popoludní Vladimír Putin anektoval celú Záporožskú provinciu - ktorú nekontroluje - spolu s Doneckom, Luhanskom a Chersonom, a to na základe fiktívnych referend zinscenovaných pod hrozbou použitia zbraní. V nablýskanej štátnej sále Kremľa varoval Západ, že obyvatelia týchto štyroch regiónov „sa stávajú našimi občanmi. Navždy”.
Skrátka, deň svojho údajného triumfu oslávil zabitím desiatok nových ruských občanov.
Putinov prejav prišiel po spleti zmätočných signálov. Prepustil 200 vojnových zajatcov. Vyhrážal sa jadrovou bombou Ukrajine. Údajná ruská sabotáž zničila oba plynovody Nordstream, ktorými sa prepravuje ruský plyn do Európy. Vo svojom prejave brojil proti „satanizmu” Západu, odsúdil práva transrodových osôb a dokonca kritizoval spojenecké bombardovanie nacistického Nemecka.
Čo si o tom máme myslieť? Myslím si, že sa snaží o deeskaláciu, pričom zaberá kus Ukrajiny, čím necháva obyvateľstvo Európy natrvalo odrezané od ruskej energie. Chce to pre budúce generácie vykresliť ako protiimperialistické povstanie, ktoré sám vedie.
Povaha pasce, ktorú nastražil, nie je mnohým na Západe zrejmá. Energetická kríza sa tu zmenila na politickú krízu, v ktorej Liz Trussová - z dôvodov, ktorým sa dalo celkom vyhnúť - destabilizovala britské dôchodkové fondy, spôsobila pokles kurzu libry a uvrhla desaťtisíce ľudí hľadajúcich hypotéky do neistoty.
Tento kolaps je však rovnako dôsledkom ruskej agresie ako masaker v Záporoží. Je to výsledok aktu hybridnej vojny.
Najprv Rusko obmedzilo dodávky plynu do Európy. Potom, keď inflácia prudko stúpla, ich prerušilo. Teraz s veľkou pravdepodobnosťou natrvalo zničilo plynovody. Ďalej využije nepokoje v súvislosti s nákladmi na život a politický zmätok, ktorý tým vznikol, na to, aby úplne legitímne protestné hnutia presmerovalo na svoje vlastné ciele.
Putin to povedal svojim špiónom a generálom: „V západných krajinách máme veľa rovnako zmýšľajúcich priateľov. Vidíme a oceňujeme ich podporu. Práve teraz, ako sa tu rozprávame, vytvárajú oslobodzovacie, antikoloniálne hnutia. Tie budú len rásť.”
Možno myslel na Angela Sancheza, delegáta konferencie Labouristickej strany. Sanchez odsúdil podporu labouristov Ukrajine: „Podporujete Spojené štáty. Podporujete neoliberalizmus. Podporujete imperializmus... Budete sa podieľať na vojnových zločinoch spáchaných Spojenými štátmi... Budete tiež zodpovední za zhoršenie životných podmienok robotníckej triedy v tejto krajine.”
Hoci Sancheza z pódia vypískali, neprekvapilo ma, že sa v sále ozval potlesk na jeho počesť. Pretože presne túto stratégiu - presmerovanie legitímnych protestov proti životným nákladom na odmietnutie solidarity s Ukrajinou - oznámili Putinovi „rovnako zmýšľajúci priatelia” zoskupení okolo denníka Morning Star v úvodníku z 2. septembra.
Takto vyzerá hybridná vojna. Na rozdiel od raketového útoku prichádza postupne, nenápadne, s využitím zdanlivo neškodných udalostí a smiešnych ľudí.
Nemôžeme viesť hybridnú vojnu proti Rusku spôsobom oko za oko. Môžeme však vyvíjať ekonomický tlak v opačnom smere. Západné sankcie doteraz zabavili aktíva ruských bánk a jednotlivcov, vyradili banky z platobného systému SWIFT, zastavili vývoz high-tech tovaru do Ruska a, čo je najdôležitejšie, zmrazili 300 miliárd dolárov (268 miliárd libier) z ruských devízových rezerv.
Napriek tomu ruská ekonomika na prvý pohľad prežila, pretože zvýšením svetových cien fosílnych palív zvýšila svoje vlastné príjmy a zavedením prísnych kontrol pohybu kapitálu obnovila hodnotu rubľa.
Reálna ekonomika však škrípe. Ruský automobilový priemysel zaznamenal 66 % prepad výroby. Reálne mzdy klesli o 8 %. Ako v auguste poznamenali ekonómovia z Yale, takmer všetky dôležité ekonomické údaje sú v súčasnosti zatajované. Dokonca ani reálne tempo prepadu HDP nie je možné pochopiť, pretože reálny výmenný kurz rubľa je zastretý manipuláciou.
Áno, Čína nakupuje ropu z Ruska, ale s obrovskou zľavou. Áno, Čína dodáva dovoz, aby nahradila dovoz, o ktorý prišli v dôsledku sankcií - ale jeho hodnota sa od februára znížila o viac ako polovicu. Hoci sú údaje o predaji utajené, tím z Yale odhaduje (na základe údajov z elektronického obchodu), že spotrebiteľské výdavky klesli najmenej o 20 %.
Jediným dôvodom, prečo sa ekonomické škody Ruska nepremietli do revolúcie, je totalitný štát, ktorý vytvorila Putinova vláda.
Ale demokracie s veľkými, pružnými a modernizovanými ekonomikami majú zbraň mocnejšiu ako akákoľvek tajná polícia: čas. Za menej ako šesť mesiacov už západné sankcie Rusko vážne poškodili.
Nemali by sme však mať žiadne zábrany zničiť ich hospodárstvo ešte viac. Putinova agresia totiž nie je zameraná len na Ukrajincov. Je zameraná aj na nás.
Nie je reálne očakávať, že Rusi práve teraz povstanú. Tí najlepší a najbystrejší utiekli. Aktivisti sú vo väzení. Infosféra je zablokovaná. Viac ako 300 000 dospelých mužov je odvlečených do branných práporov a posielaných ako potrava pre delá na Ukrajinu.
Ľudia s mocou a vplyvom začínajú pociťovať bolesť. Viac a ťažších zbraní pre Ukrajinu, viac munície, otvorenejšia technická spolupráca, väčšia pomoc a - áno - prísnejšie sankcie prinesú Rusku vojenské zvraty a dezorganizáciu jeho elity.
Podobne ako ruské frontové línie východne od Charkova minulý mesiac, ani Putinov režim nebude implodovať postupne: zrúti sa naraz pod neustále rastúcim ekonomickým, sociálnym a vojenským tlakom.
Každý ruský policajný šéf, špión alebo generál starší ako 55 rokov pozná frázu „kvantita prechádzajúca do kvality” - náhle revolúcie ako výsledok postupného tlaku sa učili ako marxistická doktrína za Sovietskeho zväzu. Ak zostaneme pevní v podpore Ukrajiny, dočkajú sa oživenia starých učebníc.
5. október
https://www.theneweuropean.co.uk/in-the-fight-for-ukraine-the-west-has-a-powerful-weapon-time/