„Rád bych začal trochou historického pozadí…“ Jaký je skutečný smysl Carlsonova rozhovoru s Putinem?
Nikita Mulyar | Alarm
Prezident Ruské federace v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem děsil Američany konspiračními teoriemi. Potřebuje, aby v následujících volbách zvolili Trumpa.
… Je důležité pochopit, že Západ, který sympatizuje s Ukrajinou, to nedělá jednoduše proto, že miluje boršč víc než šči, ale proto, že pro vyspělé země je tato válka dekolonizační. Ukrajina je svobodná země bojující proti imperiálnímu útlaku; Rusko je utlačovatel, který se snaží zabránit lidem na Ukrajině, aby si své politické problémy řešili sami. Tento postoj rezonuje nejen se západní levicí, ale také mezi americkými „patrioty“. Ať už Američané volí Bidena, Trumpa nebo dokonce Viveka Ramaswamyho, zakládající mýtus historie jejich země vždy začíná bojem proti chamtivým a zlým Britům, jejich hloupým daním a ubohé Koruně. Nejdůležitějším cílem Putina a jeho propagandistických struktur je zmást typického amerického konzumenta médií. Postsovětský školák studující historii své země by pravděpodobně to, co Putin řekl, považoval za řadu směšných nesmyslů, americký divák ale věci vidí jinak.
Neví nic ani o dějinách Kyjevské Rusi, ani o jejím křtu knížetem Vladimírem, ani o kozáckých povstáních na území dnešní Ukrajiny v 17. století, ani o historii ukrajinských politických stran z konce 19. století, a proto dojde k jednoduchým a katastrofálním závěrům: je nemožné to všechno pochopit a válka na Ukrajině je s největší pravděpodobností bojem mezi „správnými“ a „nesprávnými“ Rusy bůhví za co. Odtud také vyplývá nepochopení, proč by měl americký občan platit z vlastní kapsy rakety pro ozbrojené síly Ukrajiny a pomáhat ukrajinskému rozpočtu a modernizaci zbraní NATO. Dekolonizační válka se v očích Trumpových voličů mění ve válku občanskou. Boj mezi průmyslovým Severem a otrokářským Jihem je pro Američany stále bolestivé téma, velký zdroj nejednoznačností a společenského napětí, které občas vyvolává i násilí, jako například v Charlottesville v roce 2017, kde se střetly krajní pravice a antifašisté.
Mezi západními populisty a východními autokraty
Tucker Carlson, který se v posledních letech stal hvězdou amerického konzervativního kanálu Fox News, je horlivým Trumpovým příznivcem, věří konspiračním teoriím a nejednou podporoval i proruské hoaxy. Opakoval například výmysly ruských úřadů o amerických laboratořích na výrobu biologických zbraní na Ukrajině, tvrdil, že vodní elektrárnu Kachovka zničili Ukrajinci, a obviňoval USA z účasti na útocích na plynovod Nord Stream.
V celém tomto příběhu, zdá se, Carlson nevystupuje pouze jako autor novinářské senzace. Jeho role je trochu jiná – musí být mostem mezi západními populisty a východními autokraty, mezi ruským impériem a americkým izolacionismem. Příjezd známého amerického novináře, který se na několik dní stal hlavním předmětem zpráv pro oficiální ruská média, je správnější vnímat jako specifickou formu spolupráce všech tři aktérů. …
február 2024
https://a2larm.cz/2024/02/rad-bych-zacal-trochou-historickeho-pozadi-jaky-je-skutecny-smysl-carlsonova-rozhovoru-s-putinem/