Podľa Stevena Donzigera môže postavenie ekocídy mimo zákon “pomôcť zachrániť planétu”
Jessica Corbett | Common Dreams
Environmentálny právnik ponúka päť kľúčových právnych iniciatív - vrátane zmluvy o nešírení fosílnych palív - na boj proti útoku priemyslu na klímu.
Steven Donziger, americký právnik v oblasti ľudských práv, na ktorého sa zamerali veľké ropné spoločnosti pre jeho prácu na podporu domorodých obyvateľov zasiahnutých znečistením fosílnymi palivami, v utorok predstavil päť právnych riešení zhoršujúcej sa klimatickej krízy.
Donziger bol prepustený v apríli po tom, čo strávil takmer 1000 dní v domácom väzení v rámci veľkého urovnania právneho sporu, ktorý vyhral na ekvádorských súdoch proti spoločnosti Chevron za znečistenie amazonského dažďového pralesa.
Zatiaľ čo Donzigerovo „úplne nespravodlivé“ zadržiavanie viedlo federálnych zákonodarcov k presadzovaniu reformy amerického právneho systému, právnik naďalej využíva svoju platformu na boj za environmentálnu spravodlivosť.
„Je až príliš ľahké cítiť sa premožene a bezmocne zoči-voči tak rozsiahlej katastrofe. My ako občania však môžeme niečo urobiť hneď teraz," napísal Donziger v utorňajšom stĺpčeku pre The Guardian na záver klimatického summitu COP27 v egyptskom Šarm aš-Šajchu.
„Spoločne, spolu so zvýšeným občianskym aktivizmom, môžu tieto myšlienky začať poskytovať koherentný a komplexný právny rámec pre nás všetkých, aby sme pomohli zachrániť planétu,“ argumentoval Donziger. Jeho prvý návrh: Urobiť z ekocídy medzinárodný zločin.
Celosvetová podpora práve pre túto inciatívu rastie. V júli medzinárodní právnici zverejnili právnu definíciu tohto pojmu a vyhlásili, že ekocída „znamená nezákonné alebo svojvoľné konanie spáchané s vedomím, že existuje značná pravdepodobnosť vážneho a rozsiahleho alebo dlhodobého poškodenia životného prostredia spôsobeného týmito činmi."
Stop Ecocide International a ďalší obhajujú zmenu Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu tak, aby sa ekocída stala jeho piatym zločinom po genocíde, zločinoch proti ľudskosti, vojnových zločinoch a zločinoch agresie.
Podľa Donzigera by „ekocída vystavila vedúcich pracovníkov spoločností produkujúcich fosílne palivá potenciálnej trestnej zodpovednosti za to, že podpísali činy vytvárajúce znečistenie. A toto osobné vystavenie riziku výrazne ovplyvní kalkulovanie a rozhodovanie týchto vedúcich pracovníkov v prospech planéty."
Druhým riešením advokáta je uzákoniť zmluvu o nešírení fosílnych palív. V posledných mesiacoch vzrástla aj medzinárodná podpora tejto myšlienky, ktorá vyvrcholila tým, že ostrovný štát Tuvalu začiatkom tohto mesiaca na COP27 navrhol vytvorenie takejto dohody.
Donziger tiež vyzval na zákaz takzvaných súdnych sporov SLAPP (čo znamená strategické súdne spory proti zapájaniu sa verejnosti), pričom vysvetlil, že „sa stali hlavným krokom fosílneho priemyslu, aby umlčali aktivistov za ochranu životného prostredia, poberali zdroje od obhajcov a oslabili hnutie za zmenu klímy, ktoré je najdôležitejšou časťou donucovania vlád, aby tento priemysel postupne ukončili.“
Tesne pred septembrovým vypočutím Snemovne reprezentantov, na ktorom mali poslanci odsúdiť veľké fosílne spoločnosti za „posilnenie“ zákona proti klimatickým aktivistom, EarthRights International zverejnila prvú analýzu svojho druhu, ktorá ukazuje, ako sa fosílny priemysel zapojil do „súdneho obťažovania“ viac ako 150 aktivistov. Správa neziskovej organizácie poukázala na 93 prípadov SLAPP a 49 „zneužití predvolania na súd“.
„Riešenie je jednoduché,“ tvrdí Donziger. „Vlády musia prijať to, čo sa nazýva proti-SLAPPové zákony, ktoré trestajú korporácie, ktoré sa zapájajú do tohto typu právneho zastrašovania."
Právnik ďalej tvrdil, že ľudstvo musí chrániť povodie Amazonky, pričom poznamenal, že „tichú právnu revolúciu vedú domorodé národy v amazonských krajinách Brazílie, Ekvádoru, Venezuely a Peru“.
„Títo ochrancovia Zeme v prvej línii s názvom Amazon Sacred Headwaters Initiative navrhli realizovateľný plán na poskytnutie medzinárodnej právnej ochrany najdôležitejšiemu ekosystému na Zemi,“ napísal. „Tento plán by v podstate zakázal akýkoľvek ďalší rozvoj fosílnych palív v oblasti, ktorá zahŕňa horné toky Amazonky a obsahuje najväčšiu koncentráciu biodiverzity na planéte."
Donzigerovým záverečným právnym riešením je „zaväzujúce klimatické reparácie“. Konkrétne navrhol zmluvu, podľa ktorej musí každá bohatá krajina platiť pevnú sumu úmernú svojmu hrubému domácemu produktu „do fondu spravovaného neutrálnou stranou so skutočným zastúpením malých krajín, ktoré sú najviac postihnuté“ otepľovaním a negatívnymi vplyvmi vyplývajúcimi z klimatickej krízy.
„Aby bolo jasné, netvrdím, že tieto navrhované zmeny samotné zachránia planétu. Ale správna kombinácia rýchlo prebiehajúcich právnych zmien môže byť katalyzátorom pokroku," zdôraznil.
Článok advokáta prichádza v čase, keď obhajcovia ambicióznych opatrení v oblasti klímy oslavujú určitý pokrok dosiahnutý na COP27 – ako napríklad zabezpečenie dohody o vytvorení fondu strát a škôd – a zároveň poukazujú na zlyhania konferencie od obťažovania aktivistov cez historicky bezprecedentnú prítomnosť lobistov fosílnych firiem až po nedostatočnú konečnú dohodu o postupnom vyraďovaní všetkých fosílnych palív.
Ako už v utorok informovali Common Dreams, autorka a aktivistka Naomi Kleinová nabáda skupiny občianskej spoločnosti, aby bojkotovali COP28, ktorú budú na budúci rok organizovať Spojené arabské emiráty, významný producent ropy, a „namiesto toho usporiadali skutočný ľudový summit“.
november
https://www.commondreams.org/news/2022/11/22/steven-donziger-says-criminalize-ecocide-help-save-planet