Nadmiera miliardárov destabilizuje politiku - presne ako akademici predpovedali
Zoe Williams | The Guardian
… Nepríjemné je, že na kampaň Kamaly Harrisovej prispelo viac miliardárov (21) ako na Trumpovu kampaň (14); to je problém pre vyspelé demokracie všade na svete. Všetky politické strany sa uchádzajú o priazeň jednotlivcov s vysokým čistým majetkom. Vytvára to atmosféru rovnocennosti - ak vám bohatý človek kupuje oblečenie, ako sa to líši od toho, že vám kupuje platformu sociálnych médií, okrem toho, že ste lacnejšie rande? Ak bohatý človek pomôže podporiť vášho konkurenta, ale nepodporí vás, prejde to testom? Ak boháč vytvorí thinktank, ktorý vymyslí ideologickú schému, o ktorej sú ľudia spolovice presvedčení, že ju vy, vo vláde, vo veľkom schválite, a ktorého návrhmi sú nábor ideologicky lojálnych štátnych úradníkov, zber údajov o interrupciách a obmedzenie používania interrupčných tabletiek, líši sa to nejako od toho, keď si pracháč so záľubou kúpi tenisový zápas s politickým lídrom na charitatívnej aukcii?
A čo miliardári, ktorí držia prst na oboch miskách váh, prispievajú obom kandidátom, lebo prečo nie, vyhovuje im, že zostanú kamarátmi, a sú to pre nich len omrvinky? Je to všetko len rovnaká hra?
Kvalitatívne áno: všetci miliardári sú v politike zlou správou, všetok kúpený vplyv je nedemokratický. Ale keď sa miliardári zoradia za neofašistom, môžete vidieť, že ide o novú fázu, v ktorej hľadajú viac peňazí za svoje peniaze. Nesnažia sa chrániť svoje obchodné záujmy, nepotrebujú viac peňazí. Dokonca sa ani nesnažia posilniť svoj vlastný politický vplyv - skôr vykastrovať akýkoľvek vplyv, ktorý by ho mohol vyvážiť. Delikventné elity vedú otvorenú krížovú výpravu proti demokracii, ktorá, áno, sa zdá byť dosť destabilizujúca.
október 2024
https://www.theguardian.com/commentisfree/2024/oct/31/elon-musk-an-excess-of-billionaires-is-destabilising-politics-just-as-academics-predicted