„Ďalšie hrozné zlyhanie“: COP27 sa končí bez opatrení na odstavenie fosílnych palív, ktoré ničia klímu
Kenny Stancil | Common Dreams
„Ak sa všetky fosílne palivá rýchlo nevyradia z prevádzky, žiadne množstvo peňazí nebude schopné pokryť náklady na výsledné straty a škody,“ povedal jeden z obhajcov klimatickej spravodlivosti.
Napriek kope nepriestrelných dôkazov o tom, že ťažba a spaľovanie väčšieho množstva uhlia, ropy a plynu zhorší smrtiace otepľovanie planéty, vyjednávači na klimatickej konferencii OSN COP27 opäť nedokázali priamo konfrontovať priemysel fosílnych palív, ktorého nenásytná honba za ziskami stavia budúcnosť ľudstva do ohrozenia.
„V rozhodujúcom roku táto COP neurobila žiaden pokrok smerom k férovému a spravodlivému vyradeniu fosílnych palív, ktorý je potrebný na zabránenie najhorším vplyvom klimatických zmien," uviedla v nedeľu vo vyhlásení výkonná riaditeľka Oil Change International Elizabeth Bastová. „Napriek významnému pokroku pri zriaďovaní fondu strát a škôd, konečný výsledok zopakoval neambiciózny jazyk o fosílnych palivách, čo povedie ku katastrofálnym následkom."
Po udalosti, ktorú obhajcovia klimatickej spravodlivosti nazvali veľkým zlomom, Spojené štáty v sobotu upustili od svojho nesúhlasu zriadiť fond strát a škôd, ktorého cieľom je kompenzovať krajiny s nízkymi príjmami za ničivé účinky globálneho otepľovania. Nie vlastnou vinou sú najchudobnejší ľudia na svete najzraniteľnejší voči smrteľným dopadom čoraz častejšieho a intenzívnejšieho extrémneho počasia spôsobeného predovšetkým bohatými znečisťovateľmi. Výbor 24 krajín má rok na to, aby dopracoval podrobnosti vrátane toho, ktoré vlády prispejú do fondu a ktoré z neho budú mať prospech.
„Kľúčové kroky COP27 k fondu strát a škôd sú však do veľkej miery poznačené nedostatočným pokrokom v oblasti fosílnych palív,“ povedal Collin Rees, manažér kampane pre Oil Change International v USA. „Napriek bezprecedentnej diskusii o spravodlivom postupnom vyraďovaní ropy, plynu a uhlia, konečným výsledkom bola ďalšia COP bez formálneho uznania, že najväčší súkromní obchodníci s ropou a plynom poháňajú klimatickú krízu a ničia ľudské komunity."
„Neschopnosť lídrov na COP27 zaviazať sa k bezvýhradnému postupnému vyraďovaniu ropy, plynu a uhlia nielenže odsúva cieľ otepľovania do 1,5ºC z dohľadu, ale tiež podkopáva pokrok v oblasti strát a škôd,“ napísala na sociálnych sieťach Nikki Reischová, riaditeľka pre klímu a energetiku v Centre pre medzinárodné právo životného prostredia. „Holou pravdou je, že viac fosílnych palív sa rovná väčším stratám a škodám. Náprava si vyžaduje prestať škodiť."
„Vlády na konferencii COP27 sa uspokojili s nekompletným a neurčitým jazykom „postupného vyraďovania nezníženého množstva uhoľnej energie“ a „postupného vyraďovania neefektívnych dotácií na fosílne palivá“,“ pokračovala Reischová, „čo znamená veľký krok späť."
Toto kritické zhodnotenie zdieľalo mnoho pozorovateľov.
„Ak sa všetky fosílne palivá rýchlo nevyradia, žiadne množstvo peňazí nebude schopné pokryť náklady na výsledné straty a škody,“ povedal Yeb Saño, výkonný riaditeľ Greenpeace pre juhovýchodnú Áziu. „Keď vám preteká vaňa, zatvoríte kohútiky, nepočkáte chvíľu a nepôjdete si von kúpiť väčší mop."
Pred summitom COP27 došla OSN k záveru, že Zem je v súčasnosti na ceste k tomu, aby bola do konca storočia až o 2,9 °C teplejšia ako bol predindustriálny priemer. Organizácia varovala, že existujúce ciele a politiky znižovania emisií sú také slabé, že neexistuje „žiadna dôveryhodná cesta k dodržaniu 1,5 °C“ a iba „akútna celosystémová transformácia“ môže zabrániť tomu, aby svet prekročil nebezpečné body zlomu, ktoré povedú k najkataklizmatickejším výsledkom.
Doterajšie zvýšenie teploty o približne 1,2 °C už rozpútalo chaos po celom svete vrátane katastrofálnych záplav v Nigérii a Pakistane spolu s niekoľkými ďalšími tohtoročnými katastrofami na rôznych miestach.
Napriek zhoršujúcej sa povahe klimatickej núdze poháňanej fosílnymi palivami stovky korporácií plánujú v najbližších rokoch rozšíriť výrobu špinavej energie, vrátane niekoľkých navrhovaných vrtných projektov a potrubí v Afrike. Aby toho nebolo málo, delegáti na COP27 – ktorú svojou prítomnosťou poctilo viac ako 630 zástupcov priemyslu fosílnych palív – odmietli podporiť úplné vyradenie uhlia, ropy a plynu.
„V žiadnom prípade nechcem znevažovať veľký úspech chudobnejších krajín pri dosahovaní dohody o stratách a škodách,“ napísal v nedeľu na Twitteri environmentálny novinár George Monbiot, hoci predpovedal, že „bohaté národy porušia svoje sľuby o zaplatení škôd", ako sa už stalo, keď mali poskytnúť 100 miliárd dolárov ročne na financovanie opatrení v oblasti klímy na globálnom juhu. „Nedošlo k žiadnemu pokroku pri zastavení klimatických zmien. COP27 je ďalším hrozným zlyhaním."
„Kedykoľvek sa na jednom z týchto stretnutí dosiahne dohoda, ľudia oslavujú, väčšinou s úľavou, že dospeli k záveru," dodal Monbiot. „Až potom sa začíname pýtať: Čo presne sa dosiahlo? Ak je to niečo iné ako rozhodné konanie, odpoveď nie je uspokojujúca."
David Tong, manažér kampane globálneho priemyselu v Oil Change International, povedal, že „niektorí ľudia prišli rokovať o svojej budúcnosti, ale ropní a plynárenskí lobisti prišli vyjednávať o svojich peňaženkách."
„Skutočnosť je taká, že jediný spôsob, ako bezpečne obmedziť otepľovanie na 1,5ºC, je spravodlivým spôsobom postupne vyradiť ropu, plyn a uhlie," povedal Tong. „Namiesto toho nám hrozí veľký nárast novej produkcie ropy a plynu."
Tong poznamenal, že „nové polia a bridlicové vrty schválené v rokoch 2022 – 2025 by mohli viesť k 70 gigatonám dodatočného znečistenia klímy – a každá jedna tona z toho by nás posunula ďalej za cieľ zvýšenia teploty o 1,5 °C, pretože spaľovanie iba ropy a plynu na už existujúcich poliach by vyčerpalo našu 50% pravdepodobnosť, že dosiahneme 1,5ºC."
„Hoci táto COP nedokázala vyzvať na spravodlivé postupné vyradenie ropy, plynu a uhlia," pokračoval Tong, "hnutie rastie. Došlo k prepojeniu značnej skupina krajín naprieč viacerými rokovacích panelmi, ktoré spolu naliehali na postupné vyraďovanie fosílnych palív.“
Bez ohľadu na boje proti ťažbe, ktoré vedú komunity a aktivisti za klimatickú spravodlivosť po celom svete, Seve Paeniu, minister financií tichomorského ostrovného štátu Tuvalu, svojim kolegom politikom vyčítal, že nedokázali explicitne žiadať postupné vyraďovanie fosílnych palív. Tuvalu na COP27 vyzval na uzavretie zmluvy o nešírení fosílnych palív, čím sa po Vanuatu stal druhou krajinou, ktorá tak urobila na Valnom zhromaždení OSN v septembri.
„Konečne sme zareagovali na výzvu stoviek miliónov ľudí na celom svete, aby sme im pomohli riešiť spôsobené straty a škody. Takže toto je v tomto smere definujúce COP," povedal Paeniu. „Je však poľutovaniahodné, že sme nedosiahli rovnaký úspech v našom pokuse o dosiahnutie cieľa 1,5ºC. Je poľutovaniahodné, že sme do nadchádzajúcich rozhodnutí o postupnom vyraďovaní fosílnych palív nezahrnuli jasnejšie formulácie."
„Je poľutovaniahodné, že sme tam nespomenuli text o rastúcich emisiách pred rokom 2025," pokračoval Paeniu. „Je poľutovaniahodné, že sa nám tam nepodarilo dostať silnejšiu zmienku o znižovaní metánu."
„V Glasgowe sme boli svedkami postupného znižovania používania uhlia," uviedla vo vyhlásení Zeina Khalil Hajjová, vedúca globálnej kampane organizácie 350.org. „Na COP27 v Šarm aš-Šajchu sme potrebovali spravodlivé a spravodlivé vyraďovanie všetkých fosílnych palív."
„Text, ktorý nezastaví nárast používania fosílnych palív, ktorý nezabezpečí pokrok z už aj tak slabého Glasgowského paktu, si robí výsmech z miliónov ľudí žijúcich s dopadmi klimatických zmien,“ pokračovala Hajjová. „Dohoda o stratách a škodách je veľkým zlomom, ale bez opatrení na postupné zastavenie rozširovania fosílnych palív, ktoré spôsobia ďalšie straty a škody, COP27 nedokázala dosiahnuť potrebný pokrok. A my vytvárame fond pre naše vlastné zničenie."
Bastová dodala, že „dokonca aj s týmto neuspokojivým výsledkom vidíme rastúcu dynamiku zo strany jednotlivých vlád, ktoré sa zmysluplne zaviazali k postupnému vyraďovaniu fosílnych palív prostredníctvom iniciatív ako Beyond Oil and Gas Alliance a Vyhlásenie o medzinárodnej verejnej podpore pre Prechod na čisté energie."
„Najdôležitejšie je, že COP27 ukázala rastúcu silu hnutia za klimatickú spravodlivosť," uviedla Bastová. „Počas týchto dvoch týždňov hlasy občianskej spoločnosti požadovali postupné vyradenie fosílnych palív a žiadali bohaté krajiny, aby zaplatili klimatický dlh."
„Každý deň vidíme silu komunít odolávajúcich škodlivým projektom v oblasti ropy, plynu a uhlia," dodala. „Vidíme masívny rast v šírke a intenzite hnutia. S touto ľudskou silou si vynútime spravodlivý koniec fosílnych palív a spravodlivý prechod na čistú energiu."
21. novembra 2022