Aktivisti, protestujúci proti akcii oslavujúcej farmaceutický priemysel, pripomenuli veľkým farmafirmám, že „je nechutné, že si navzájom odovzdávajú ocenenia s názvom „presadzovanie rovnosti v zdraví“, zatiaľ čo ich konanie bráni spravodlivému prístupu k liekom pre najchudobnejších ľudí na svete.
Keď sa vedúci predstavitelia veľkých farmafiriem stretli v Londýne, aby si navzájom zablahoželali k oceneniam za ich výkon uprostred prebiehajúcej pandémie Covid-19, aktivisti za prístup k liekom prerušili ich slávnostnú ceremóniu, aby odsúdili zisky v tomto odvetví a požadovali ukončenie farmaceutických monopolov.
Aktivisti zo skupín Just Treatment, Global Justice Now a STOPAIDS boli vyhodení z udeľovania cien Pharma Awards Europe 2022 po tom, čo narušili obed so šampanským a na pódium vyvesili transparent s nápisom „Nenažratosť farmafiriem zabíja“.
Demonštranti reagovali na kategórie ocenení ako „presadzovanie rovnosti v zdraví“, „zástanca pacientov“ a „cena za inklúziu“ svojimi vlastnými falošnými oceneniami ako „profit z pandémie“, „katastrofálne počty úmrtí“ a „zisky pred životmi“. Požadovali, aby veľké farmafirmy „uprednostnili životy ľudí pred ziskami a ukončili profitovanie z pandémie v tomto odvetví zdieľaním kľúčových technológií a výrobného know-how“ pre vakcíny a iné produkty.
„Manažéri farmaceutických firiem musia byť konfrontovaní s pravdou: Ich chamtivosť zabíja. Žiadna spoločnosť by nemala mať monopoly a byť schopná zvyšovať ceny, ako sa jej zachce počas globálnej zdravotnej krízy," povedala Emma Hughesová, vedúca kampaní v Just Treatment a účastníčka štvrtkovej akcie.
„Popritom ako dosiahli rekordné zisky, využili svoj priamy vplyv na politických lídrov, aby potlačili medzinárodné úsilie riešiť nespravodlivý prístup k vakcínam, testom a liečbe,“ dodala Hughesová. „Je nechutné, že si navzájom odovzdávajú ocenenia s názvom 'presadzovanie rovnosti v zdraví', zatiaľ čo ich konanie bráni spravodlivému prístupu k liekom pre najchudobnejších ľudí vo svete."
Hostiteľ akcie Reuters Events na propagačnej webovej stránke vysvetľuje, že účelom ceremónie je „osláviť veľké pokroky, ktoré ste urobili v skutočne bezprecedentných časoch: zlepšenie výsledkov pacientov, vytváranie hodnoty pre zákazníkov a riešenie dlhotrvajúcej nerovnosti v oblasti zdravia“.
Podľa aktivistov však menej ako štvrtina ľudí v krajinách s nízkymi príjmami dostala svoju prvú dávku vakcíny proti Covid-19, zatiaľ čo veľké farmafirmy a vlády väčšiny bohatých krajín naďalej odmietajú zmysluplné zrieknutie sa patentov, ktoré by ľuďom globálneho juhu umožnili výrobu a distribúciu život zachraňujúceho očkovania.
Podľa organizátorov protestu:
Počet úmrtí na COVID-19 bol štyrikrát vyšší v krajinách s nízkymi príjmami ako v bohatých a viac ako 1 milión životov mohlo byť zachránených, ak by sa vakcíny proti COVID-19 v roku 2021 delili spravodlivejšie s krajinami s nízkymi príjmami. Očakáva sa, že spoločnosti Pfizer a Moderna tento rok zarobia 34 miliárd USD a 19 miliárd USD len z predaja vakcín proti Covidu. Pri dnešných podrobnejších jesenných vyhláseniach o nových úsporných opatreniach sa daňoví poplatníci a pacienti obávajú, že ďalšie zisky farmaceutických spoločností budú znamenať ďalší tlak na výdavky [Národnej zdravotnej služby]; v roku 2021 by Spojené kráľovstvo údajne mohlo spoločnostiam Pfizer/BioNTech a Moderna zaplatiť o 1,8 miliardy libier viac, než boli odhadované výrobné náklady týchto mRNA vakcín.
Riaditeľ organizácie Global Justice Now Nick Dearden povedal, že „je dosť choré, že zatiaľ čo miliardy ľudí ešte nemali prístup k vakcíne proti Covidu, farmaceutickí riaditelia oslavujú svoju vlastnú chamtivosť sériou ocenení a popíjaním šampanského“.
„Veľké farmafirmy, ktoré nie sú spokojné so ziskom v miliardách libier, urobili všetko, čo mohli, aby si udržali svoje monopoly na život zachraňujúce lieky a zdravotnícke prostriedky, čím k nim odopreli prístup miliónom ľudí a viedli k tisíckam úmrtí, ktorým sa dalo predísť,“ dodal. „Potrebujeme nový model pre farmaceutický priemysel, kde globálne verejné statky, často vyvinuté s verejným financovaním, nie sú monopolizované pre súkromný zisk, ale zdieľané pre dobro ľudstva."
Carol Webley-Brownová, vedúca organizácie Just treatment a zdravotná sestra Národnej zdravotnej služby, poznamenala, že „mnohí z nás stratili svojich blízkych počas pandémie Covid, ale milióny životov na celom svete mohli byť zachránené, ak by bol farmaceutický priemysel riadený v záujme skôr ľudí ako zisku."
„Je hrozné pomyslieť si, že zatiaľ čo ľudia v Spojenom kráľovstve majú štvrté očkovanie, na svete sú milióny zraniteľných ľudí, ktorí nedostali ani jednu dávku," pokračovala. „Táto nespravodlivosť je priamym dôsledkom toho, že spoločnosti využívajú farmaceutické monopoly na to, aby neuveriteľne zbohatli, namiesto toho, aby zdieľali svoje duševné vlastníctvo, aby sme sa mohli tohto vírusu definitívne zbaviť."
„Nežratosť zabíja," dodala Webley-Brownová, "a je načase, aby za to boli tieto korporácie brané na zodpovednosť."
17. november 2022
https://www.commondreams.org/news/2022/11/17/and-years-pharma-greed-awards-go